Yazı Detayı
21 Ağustos 2020 - Cuma 09:15 Bu yazı 122 kez okundu
 
HAYAT DEDİĞİN . . .
Hakan ARAS TEMUR
hakantemur@hotmail.com
 
 

Hayat her ne kadar uzun bir yol gibi görünse de onu uzun yapan geçmişimizde yaptığımız güzel anılardır.Sarfedilen olumsuz sözler güzel anılar değildir. Hayat bir merdiven gibidir. Merdiveni kurarak tırmanırız ve geri inişte bizim kurduğumuz merdivenle olacaktır. Onun için sağlam bir hayat kuralım ki ineceğimiz merdiven de sağlam olsun.

Bazen işlerimizin gönlümüzce olmadığına, çabalarımızın meyvelerini alamadığımıza üzülürüz. Bunların gerçek nedenleri üzerinde duracağımıza koyu bir karamsarlığa kapılırız. Oysaki insan hayatta genellikle yaptıklarının karşılığını alır. Başkalarına iyi davrananlar iyi, kötü davrananlar kötü karşılık alır. Bu nedenle hayatımız boyunca her zaman davranışlarımıza dikkat etmeli, bu davranışların bize bir gün mutlaka geri döneceğini hiçbir zaman unutmamalıyız. İyi niyetle attığımız her adım, yaptığımız her iş, er geç yüzümüzü güldürecektir. Bilinmelidir ki; iyilik dünyanın en güzel davranışıdır. İyilik yapmaktan kimseye asla kötülük gelmez, bu nedenle karşımızdaki kişilere her zaman iyi davranışlarda bulunmaya özen gösterelim. Yersiz düşüncelerle, yanlış davranışlarla çevremize ve kendimize zarar vermekten kaçınmalıyız. Başkalarının bize karşı iyi niyetli olmalarını istiyorsak önce kendimize iyi olmalıyız. Önemli olanda budur. Unutmayalım ki! “İyilikler kendilerini çoğaltan tohumlar gibidir. “Karşılık beklemeden, elinizden gelenin en iyisini verin, en iyisi size dönecektir.

İnsan ilişkilerinde ne ekersek onu biçeriz. Eğer kendimizi insan ilişkilerinde başarısız görüyor, insanların bize gülümsemediğini, bizimle ilgilenmediğini, bizi sevmediğini düşünüyorsak öncelikle bu insanlara nasıl davrandığımızı düşünmemiz gerekir.

İnsanlar çevrelerine nasıl davranırlarsa öyle cevap alırlar. Bugün nasıl bir yatırım yapar, nasıl bir tavır sergilersen, yarın yaşayacağın şeyde odur. Dün bugüne gebedir ve bugün dün neler yaptığımıza bağlıdır.

Yaptığımız iyilikler ve başarıya ulaşmak için çektiğimiz sıkıntıların hiç biri boş değildir. Vakit geldiğinde yaptığımız iyiliklerin ve başarılı olmak için çektiğimiz sıkıntıların karşılığını fazlasıyla alacağız. Unutmayın ki “Ekim zamanı varsa hasat zamanı da vardır.” Yalnızca doğru zamanı beklemek gerekir.

Vicdan dediğimiz iç sesimizi dinlemeliyiz. Birisine istemediği bir şeyi yapmaya karar vermeden evvel bir değil birkaç kez düşünerek hareket etmeliyiz.

Hayat denen zorlu yolda kendimizi kaybetmeden, iradeli, azimli bir şekilde ilerleyip çabalarımızın sonuçlarının mutlaka geri dönmesini beklemeliyiz.

Hayatta hiçbir şeyi elden bırakmayıp, hayata dört elle sarılmalı ve karşılığının gelmesi için var gücümüzle çalışmalıyız.

 

 
Etiketler: HAYAT, DEDİĞİN, ., ., .,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Mersin
Sıcak
Güncelleme: 08.09.2020
Bugün
27° - 34°
Çarşamba
27° - 35°
Perşembe
27° - 36°
Anketler
2019 YEREL SEÇİMLERİNİ TARSUSDA HANGİ PARTİ KAZANIR ?
Mersin

Güncelleme: 08.09.2020
İmsak
04:49
Sabah
06:11
Öğle
12:44
İkindi
16:19
Akşam
19:07
Yatsı
20:24
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı