301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
11 Kasım 2017 - Cumartesi 01:20 Bu yazı 1757 kez okundu
 
Reklam Veren Firmalar, Reklam Paralarını, Reklam Vermeyen Firmaların Cebinden Alır
Mustafa TATLI
mtpajans@hotmail.com
 
 

Yaklaşık 13 yıl içerisinde mesleğimiz gereği Tarsus tabiri ile 80 kapıya 90 değnek çalarız. Onun için gündemi, piyasayı, firmaların durumunu bir reklamcıya sorarak en kısa yoldan öğrenebilirsiniz. Malum bu kadar gezmişken ilginç olaylarda yaşamamamız elde değildir, reklam için bir firmaya girdiğimizde 5 dk sını  bir reklamcıya ayıramayan bir firmanın geleceğinden ve para kazanacağından şüphem vardır.ki 13 yıl içerisinde buna canlı şahit olan birisiyim.

 

              İş yerine girdiğimizde öğle yemeğini yemiş elinde kürdanı diş karıştırırak BENİM REKLAMA İHTİYACIM YOK diye kısa öz cevapla bir reklamcıyı iş yerinin içine bile almıyorsa ya iflas etmiştir,ya iş yerini taşımıştır ya ortak arayışı derdine düşmüştür. Onun için bir reklamcınız size yapmanız gerekenleri anlattığında imkanınız dahilinde ayak uydurmaya çalışın. Sizce Sakıp Sabancı’nın reklama mı ihtiyacı var; COCA COLA ’nın, PEPSİ; ’nin, ETİ nin, ÜLKER’ in ACE’ nin reklamlara mı ihtiyacı var sizce neden yaz kış reklam veriliyor. Reklam çünkü bir firmanın  bel kemiğidir, olmazsa olmazıdır. Belki farkında değiliz ama bilinç altımıza yerleştirilen görsel reklamlarla günlük hayatımız dada KULLANDIRTIRILIYORUZ. Örneğin nezle oldunuz, burnunuz akıyor bir bakkala girdiniz ne istersiniz (ilk aklına gelen ne idi ) selpak sanırım doğru tahmin ettim evet ama bunu herkes bilir diyebilirsiniz ama maalesef siz selpak istediniz yani bana bi (marka) ver dediniz, öyle değimli ama orada bi kağıt mendil istemeniz gerekirdi, bunun gibi onlarca örnek sayabilirim size, Eti Puf,  Yataş,  işte bu gibi reklam çeşitlerini günlük hayatımızda kullanıyoruz. İşte burada REKLAM NEDİR  sorusu çıkıyor karşımıza;

Reklam, biliyorum İletişim öğeleri içinde üzerinde en çok konuşulan ve belki de kendisinden en çok şey beklenen reklamdır. Reklam gerek üreticiler gerekse de tüketiciler için önemli bir unsur haline gelmiştir. Reklamın bu kadar önem kazanması ve günlük hayatın içine bu kadar girmesi farklı açılardan bir çok tanımının yapılmasına imkan sağlamıştır.

            İletişim açısından reklam: ‘Bir işin, bir fikrin, bir ürün veya hizmetin para karşılığında, kitle iletişim araçlarının denetiminin kullanılmasıyla, önceden belirlenen hedef kitlede istenen yönde tutum ve davranış sağlama faaliyetleridir.’

Bu tanımdan hareketle reklamcılığı şöyle tanımlayabiliriz; bir mal veya hizmetin sürüleceği piyasası ve bu mal veya hizmetin alıcısı olacakları tarafından  tanınması için yapılacak araştırmalar, reklam amacının, reklam giderlerinin ve mesaj türlerinin tasarlanması,  reklam bütçesi, reklamın ne zaman yapılacağı, hangi iletişim araçlarının kullanılacağı konusundaki kararlar ve reklam içeriğinin hazırlanması gibi faaliyetlerin bütünüdür. Reklam, bir kitle iletişimidir. Yazılarımda firmam için ne yapabilirim cevabını ilerleyen yazılarımda bulabileceksiniz. Bu haftalık sözlerimin sonuna geliyor tüm esnafımıza hayırlı işler diliyor hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Mersin
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 08.05.2021
Bugün
20° - 26°
Pazar
21° - 26°
Pazartesi
20° - 27°
Anketler
2019 YEREL SEÇİMLERİNİ TARSUSDA HANGİ PARTİ KAZANIR ?
Mersin

Güncelleme: 08.05.2021
İmsak
04:01
Sabah
05:33
Öğle
12:43
İkindi
16:30
Akşam
19:43
Yatsı
21:09
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı